EZC100B3025
MG EZC100B 7.5kA 3P/3T 25A
Spécificités essentielles
Produits associés
Options et accessoires compatibles
Autres produits associés
Voir tous les produits →
Description du produit
Description du produit
Disjoncteurs forte puissance (boitier moulé et ouvert) Réf. b5c6590fd93e
Noter cette article
Référence :
EZC100B3025
Marque : Schneider
Disponibilité : En Stock
EZC100B3025
Characteristics
circuit breaker Easypact EZC100B
TMD - 25 A -
3 poles 3d
Main
Range of product EasyPact
Product or component type Circuit breaker
Device short name Easypact EZC100B
Circuit breaker name Easypact EZC100B
Device application Distribution
Poles description 3P
Protected poles description 3t
Network type AC
DC
Network frequency 50/60 Hz
[In] rated current 100 A ( 40 °C )
[Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
[Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947
[Ue] rated operational voltage 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Breaking capacity code B
Breaking capacity 10 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
10 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
5 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
2.5 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
7.5 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
7.5 kA Icu at 400...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
[Ics] rated service breaking capacity Ics 0.625 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Ics 1.25 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Ics 1.875 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Ics 1.875 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Ics 2.5 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Ics 2.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947
Suitability for isolation Yes conforming to IEC 60947
Utilisation category Category A
Trip unit name TM
D
Trip unit technology Thermal
magnetic
Jun 12, 2017
1
Disclaimer
Trip unit rating 25 A ( 50 °C )
Protection type Overload protection
Short
circuit protection
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664
3 conforming to IEC 947
1
Complementary
Control type Toggle
Mounting mode Fixed
Mounting support Backplate
Upside connection Front
Downside connection Front
Mechanical durability 8500 cycles
Electrical durability Category A
1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Connection pitch 25 mm
Local signalling Positive contact indication
Neutral protection setting Without protection
Earth
leakage protection Without
Height 130 mm
Width 75 mm
Depth 60 mm
Environment
Standards GB 14048.2
IEC 60947
2
JIS C8201
2-2
NEMA AB1
IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
IK degree of protection IK07 conforming to IEC 62262
Ambient air temperature for operation
25...70 °C
Ambient air temperature for storage
35...85 °C