EZC100F3040
MG EZC100 F 10kA 3P/3T 40A
Référence :
EZC100F3040 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZC100F3040
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZC100F - TMD - 40 A -
  • 3 poles 3d
  • Device short name Easypact EZC100F
  • Circuit breaker name Easypact EZC100F
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 100 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code F
  • Breaking capacity 25 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 25 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 5 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
  • 5 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
  • 5 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA Icu at 400...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 7.5 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Ics] rated service breaking capacity Ics 5 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 5 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 2.5 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 2.5 kA 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 2.5 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 3.75 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Jun 12, 2017
  • 1
  • Suitability for isolation Yes conforming to IEC 60947-2
  • Utilisation category Category A
  • Trip unit name TM-D
  • Trip unit technology Thermal-magnetic
  • Trip unit rating 40 A ( 50 °C )
  • Protection type Overload protection
  • Short-circuit protection
  • Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
  • 3 conforming to IEC 947-1
  • Mechanical durability 8500 cycles
  • Electrical durability Category A : 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 25 mm
  • Local signalling Positive contact indication
  • Neutral protection setting Without protection
  • Earth-leakage protection Without
  • Height 130 mm
  • Width 75 mm
  • Depth 60 mm
  • Environment
  • Standards GB 14048.2
  • IEC 60947-2
  • JIS C8201-2-2
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C