EZC100H2016
MG EZC100 H 30KA 2P 2T 16A
Spécificités essentielles
Produits associés
Options et accessoires compatibles
Autres produits associés
Description du produit
Référence :
EZC100H2016 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZC100H2016
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZC100H - TMD - 16 A -
  • 2 poles 2d
  • Main
  • Range of product EasyPact
  • Product or component type Circuit breaker
  • Device short name Easypact EZC100H
  • Circuit breaker name Easypact EZC100H
  • Device application Distribution
  • Poles description 2P
  • Protected poles description 2t
  • Network type AC
  • DC
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 100 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code H
  • Breaking capacity 20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 100 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 50 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 100 kA HIC at 240 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 30 kA Icu at 380...400 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 30 kA Icu at 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Ics] rated service breaking capacity Ics 10 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 15 kA 380...400 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 15 kA 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 25 kA 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 5 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 5 kA 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 5 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 50 kA 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Jun 12, 2017
  • 1
  • Suitability for isolation Yes conforming to IEC 60947-2
  • Utilisation category Category A
  • Trip unit name TM-D
  • Trip unit technology Thermal-magnetic
  • Trip unit rating 16 A ( 50 °C )
  • Protection type Overload protection
  • Short-circuit protection
  • Pollution degree 3 conforming to IEC 60947
  • Complementary
  • Control type Toggle
  • Mounting mode Fixed
  • Mounting support Backplate
  • Upside connection Front
  • Downside connection Front
  • Mechanical durability 8500 cycles
  • Electrical durability Category A : 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 25 mm
  • Local signalling Positive contact indication
  • Neutral protection setting Without protection
  • Earth-leakage protection Without
  • Height 130 mm
  • Width 50 mm
  • Depth 60 mm
  • Environment
  • IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
  • IK degree of protection IK07 conforming to EN 50102
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C