EZC250H2160
MG EZC250 36KA 415V 2P 160A
Spécificités essentielles
Produits associés
Options et accessoires compatibles
Autres produits associés
Description du produit
Référence :
EZC250H2160 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZC250H2160
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZC250H - TMD - 160 A
  • - 2 poles 2d
  • Main
  • Range of product EasyPact
  • Product or component type Circuit breaker
  • Device short name Easypact EZC250H
  • Circuit breaker name Easypact EZC250H
  • Device application Distribution
  • Poles description 2P
  • Protected poles description 2t
  • Network type AC
  • DC
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 250 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code H
  • Breaking capacity 25 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 30 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
  • 30 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
  • 36 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 36 kA Icu at 400...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 85 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 85 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 85 kA at 240 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • [Ics] rated service breaking capacity Ics 15 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 15 kA 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 18 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 18 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 5 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 42.5 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 42.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Jun 12, 2017
  • 1
  • Suitability for isolation Yes conforming to IEC 60947-2
  • Utilisation category Category A
  • Trip unit name TM-D
  • Trip unit technology Thermal-magnetic
  • Trip unit rating 160 A ( 50 °C )
  • Protection type Overload protection
  • Short-circuit protection
  • Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
  • 3 conforming to IEC 947-1
  • Complementary
  • Control type Toggle
  • Mounting mode Fixed
  • Mounting support Backplate
  • Upside connection Front
  • Downside connection Front
  • Mechanical durability 10000 cycles
  • Electrical durability Category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 35 mm
  • Local signalling Positive contact indication
  • Neutral protection setting Without protection
  • Earth-leakage protection Without
  • Height 165 mm
  • Width 105 mm
  • Depth 60 mm
  • Environment
  • Standards GB 14048.2
  • IEC 60947-2
  • JIS C8201-2-2
  • NEMA AB1
  • UL 508
  • CSA C22.2
  • IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
  • IK degree of protection IK07 conforming to IEC 62262
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C