EZCV250H4250
EasyPact EZCV250H 4P 36KA 400/415V 250A
Spécificités essentielles
Produits associés
Options et accessoires compatibles
Autres produits associés
Description du produit
Référence :
EZCV250H4250 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZCV250H4250
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZCV250H - TMD - 250
  • A - 4 poles 3d
  • Main
  • Range of product EasyPact
  • Product or component type Circuit breaker
  • Device short name Easypact EZCV250H
  • Circuit breaker name Easypact EZCV250H
  • Device application Distribution
  • Poles description 4P
  • Protected poles description 3t
  • Network type AC
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 250 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code H
  • Breaking capacity 25 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 100 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 85 kA HIC at 240 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 36 kA Icu at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 50 kA 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Suitability for isolation Yes conforming to IEC 60947-2
  • Utilisation category Category A
  • Trip unit name TM-D
  • Trip unit technology Thermal-magnetic
  • Trip unit rating 250 A ( 40 °C )
  • Protection type Earth-leakage protection
  • Overload protection
  • Short-circuit protection
  • Pollution degree 3 conforming to IEC 60947
  • Jun 12, 2017
  • 1
  • Complementary
  • Control type Toggle
  • Mounting mode Fixed
  • Mounting support Backplate
  • Upside connection Front
  • Downside connection Front
  • Mechanical durability 10000 cycles
  • Electrical durability Category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 35 mm
  • Local signalling Positive contact indication
  • Neutral protection setting Without protection
  • Earth-leakage protection With
  • Height 165 mm
  • Width 140 mm
  • Depth 68 mm
  • Environment
  • IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
  • IK degree of protection IK07 conforming to EN 50102
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C