EZCV250H44080
EZCV250H 36KA 4P4D 080A MG EASYPACT EAR
Référence :
EZCV250H44080 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZCV250H44080
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZCV250H - TMD - 80 A
  • - 4 poles 4d
  • Device short name Easypact EZCV250H
  • Circuit breaker name Easypact EZCV250H
  • Device application Distribution
  • Poles description 4P
  • Protected poles description 4t
  • Network type AC
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 250 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code H
  • Breaking capacity 25 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 100 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 85 kA HIC at 240 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 36 kA Icu at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 50 kA 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Trip unit rating 80 A ( 40 °C )
  • Mechanical durability 10000 cycles
  • Electrical durability Category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 35 mm
  • Earth-leakage protection With
  • Height 165 mm
  • Width 140 mm
  • Depth 68 mm
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C