BCH1303N22F1C
UGS : 7428a060c29e Catégorie :
schneider
BCH MOTEUR IP65 LISSE 20-BIT CODEUR FREI
Produits associés
Options et accessoires compatibles
Autres produits associés
Voir tous les produits →
Description du produit
Description du produit
Contrôleurs et modules de sécurité Réf. 7428a060c29e
Noter cette article
Référence :
BCH1303N22F1C
Marque : Schneider
Disponibilité : En Stock
BCH1303N22F1C
Characteristics
servo motor BCH
w oil seal - smooth - 20-bit
encoder
w brake-straight con
Main
Range compatibility Lexium 23 Plus
Product or component type Servo motor
Device short name BCH
Complementary
Maximum mechanical speed 3000 rpm
[Us] rated supply voltage 220 V
Network number of phases Single phase
Continuous stall current 8.3 A
Continuous power 1.5 kW
Shaft end Smooth shaft
Second shaft Without second shaft end
Shaft diameter 22 mm
Shaft length 47 mm
Feedback type 20 bits incremental encoder
Holding brake With
Holding torque 10 N.m
Mounting support Asian standard flange
Motor flange size 130 mm
Torque constant 0.87 N.m/A
Back emf constant 31.8 V/krpm at 20 °C
Rotor inertia 11.9 kg.cm²
Stator resistance 0.52 Ohm at 20 °C
Stator inductance 8.02 mH at 20 °C
Stator electrical time constant 15.31 ms at 20 °C
Maximum radial force Fr 490 N
Maximum axial force Fa 98 N
Jun 12, 2017
1
Disclaimer
Brake pull
in power 19 W
Type of cooling Natural convection
Length 202 mm
Number of motor stacks 3
Centring collar diameter 110 mm
Centring collar depth 6 mm
Number of mounting holes 4
Mounting holes diameter 9 mm
Circle diameter of the mounting holes 145 mm
Distance shaft shoulder
flange 47 mm
Product weight 8.9 kg
Environment
IP degree of protection IP65
Ambient air temperature for operation 0...40 °C