EZC100H1020
MG EZC100 25KA/240V 1P 20A
Référence :
EZC100H1020 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZC100H1020
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZC100H - TMD - 20 A -
  • 1 pole 1d
  • Device short name Easypact EZC100H
  • Circuit breaker name Easypact EZC100H
  • Device application Distribution
  • Poles description 1P
  • Protected poles description 1t
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 100 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code H
  • Breaking capacity 10 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
  • 25 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 5 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 5 kA Icu at 400...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 50 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 18 kA at 240 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 18 kA at 277 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • [Ics] rated service breaking capacity Ics 25 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 5 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 2.5 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 2.5 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Trip unit rating 20 A ( 50 °C )
  • Mechanical durability 8500 cycles
  • Electrical durability Category A : 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 25 mm
  • Earth-leakage protection Without
  • Height 130 mm
  • Width 25 mm
  • Depth 60 mm
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C