EZC100N1045
EZC100N 18KA 1P1D 045A MG
Référence :
EZC100N1045 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZC100N1045
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZC100N - TMD - 45 A -
  • 1 pole 1d
  • Device short name Easypact EZC100N
  • Circuit breaker name Easypact EZC100N
  • Device application Distribution
  • Poles description 1P
  • Protected poles description 1t
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 100 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code N
  • Breaking capacity 25 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 5 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
  • 18 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 10 kA HIC at 277 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 2.5 kA Icu at 380...400 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 2.5 kA Icu at 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Ics] rated service breaking capacity Ics 9 kA 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 1.25 kA 380...400 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 1.25 kA 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 2.5 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 1
  • Trip unit rating 45 A ( 50 °C )
  • Protection type Overload protection
  • Short-circuit protection
  • Pollution degree 3 conforming to IEC 60947
  • Mechanical durability 8500 cycles
  • Electrical durability Category A : 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 25 mm
  • Earth-leakage protection Without
  • Height 130 mm
  • Width 25 mm
  • Depth 60 mm
  • Environment
  • IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
  • IK degree of protection IK07 conforming to EN 50102
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C