EZC250N4200
EZC250N 25KA 4P3D 200A MG EASYPACT CIRC
Référence :
EZC250N4200 Marque : Schneider Disponibilité : En Stock
  • EZC250N4200
  • Characteristics
  • circuit breaker Easypact EZC250N - TMD - 200 A
  • - 4 poles 3d
  • Device short name Easypact EZC250N
  • Circuit breaker name Easypact EZC250N
  • Device application Distribution
  • Poles description 4P
  • Protected poles description 3t
  • Network frequency 50/60 Hz
  • [In] rated current 250 A ( 40 °C )
  • [Ui] rated insulation voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-2
  • [Ue] rated operational voltage 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Breaking capacity code N
  • Breaking capacity 20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 50 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 18 kA HIC at 277/480 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 20 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
  • 20 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
  • 8 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • 50 kA HIC at 240 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AB1
  • 25 kA Icu at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • [Ics] rated service breaking capacity Ics 10 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 10 kA 250 V DC conforming to IEC 60947-2
  • Ics 10 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 25 kA 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 4 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Ics 12.5 kA 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Trip unit rating 200 A ( 50 °C )
  • Protection type Overload protection
  • Short-circuit protection
  • Pollution degree 3 conforming to IEC 60947
  • Mechanical durability 10000 cycles
  • Electrical durability Category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
  • Connection pitch 35 mm
  • Earth-leakage protection Without
  • Height 165 mm
  • Width 140 mm
  • Depth 60 mm
  • Environment
  • IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
  • IK degree of protection IK07 conforming to EN 50102
  • Ambient air temperature for operation -25...70 °C
  • Ambient air temperature for storage -35...85 °C